W kwietniu br. firma firma Najda Consulting sp. z o.o. sp. k podpisała umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy realizacji projektu pn. “Rozwój zasobów kulturalnych poprzez prace konserwatorsko – restauratorskie w zabytkowej Kolegiacie pw. N.M.P. Królowej Świata w Stargardzie”. Na projekt ten pozyskaliśmy wcześniej dotację unijną w ramach procedury pozakonkursowej do VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Obecnie trwają już prace konserwatorskie w obiekcie. Z inicjatywy naszej firmy zostały wdrożone cykliczne spotkania podmiotów zaangażowanych w ten „remont stulecia” stargardzkiej kolegiaty. Poniżej znajduje się sprawozdanie z ostatniego spotkania a także materiał zdjęciowy.
Cykliczne spotkania Komisji Konserwatorskiej dotyczące prac konserwatorsko – restauratorskich w stargardzkiej kolegiacie
Posiadając wieloletnie doświadczenie w zakresie pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu i nadzoru inwestorskiego, w tym w obiektach zabytkowych i sakralnych, firma Najda Consulting sp. z o.o. sp. k, m.in. zainicjowała cykliczne spotkania Komisji Konserwatorskiej. Tego typu narady są konieczne do podjęcia decyzji w sprawie kierunku dalszych prac konserwatorskich, które będą zgodne zarówno z dokumentacją projektową, programem prac konserwatorskich, jak i zasadami sztuki budowlanej i warunkami pozwoleń – decyzjami konserwatorskimi i decyzjami o Pozwoleniu na budowę.
Pod koniec sierpnia br. odbyło się kolejne spotkanie (tym razem w sali sesyjnej rady Miasta Stargard) z udziałem m.in. Tomasza Wolendra – Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz profesora Roberta Rogala – rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnikami spotkania byli również przedstawiciele miasta Stargard, przedstawiciele Inwestora – proboszcz kolegiaty ks. dr Janusza Posadzy, Inżynier Kontraktu – Andrzej Najda pełniący rolę kierownika projektu, dr Małgorzata Gwiazdowska – pełniąca rolę inspektora nadzoru prac konserwatorskich oraz przedstawiciele Wykonawcy robót – firmy Konsart sp. z o.o.
Tematyka spotkania Komisji Konserwatorskiej i relacja ze stanu robót – 25 sierpień 2020
Znamienite i liczne grono osób uczestniczących w spotkaniu Komisji Konserwatorskiej brało udział w multimedialnej prezentacji, którą omówiła Pani Ilona Nałęcka – Czerniawska. Prezentacja dotyczyła wyników dotychczasowych nieinwazyjnych badań poszczególnych warstw malarskich i interwencji konserwatorskich wewnątrz kościoła m.in. obejmujących w pierwszej kolejności polichromie w obrębie prezbiterium (zbadano np. ich skład pierwiastkowy).
Zaprezentowane wyniki badań miały na celu podjęcie decyzji odnośnie stosowanej kolorystyki wewnątrz świątyni. Remonty i zmiany, mające na celu przywrócenie barokowego wnętrza przeprowadzono w XIX i na początku XX wieku. W latach 1901-1911 znany architekt Heinrich Deneke, po dokładnych badaniach architektonicznych, przeprowadził renowację kościoła, odtwarzając usunięte wcześniej detale, a także pierwotną kolorystykę wnętrza.
Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie, wpisana do rejestru jako Pomnik Historii, wciąż pełni funkcje świątyni katolickiej, należy do najwspanialszych dzieł średniowiecznej architektury Pomorza Zachodniego. Kolegiata jest najwyższym obiektem sakralnym w Polsce – w części wnętrza prezbiterium ma wysokość 29,5 m. Stąd ogromna pieczołowitość przy odsłanianiu i odtwarzaniu kolejnych fragmentów warstw przemalowań wtórnych i odsłanianiu malatur o różnym stopniu zachowania. Na spotkaniu Komisji Konserwatorskiej podjęto decyzję odnośnie metody wykonania prób rekonstrukcji, określając sposób i technikę wykonania tej rekonstrukcji.
Poza pracami wewnątrz Kościoła, trwają również prace przy renowacji elewacji, w pierwszej kolejności w północnej części. Elewacje zawierają w sobie elementy wykonane z różnorodnych materiałów: cegły, ceramicznych kształtek szkliwionych i surowych, średniowiecznych i nowożytnych, granitu, wapienia oraz zapraw tynkarskich. Materiały te uległy w różnym stopniu procesom niszczenia pod wpływem czasu i czynników zewnętrznych. Prace naprawcze, renowacyjne i konserwatorskie obejmują płaszczyzny elewacji, które nie były poddane renowacji podczas dotychczasowych prac w latach 1999-2019. Mają one szeroki zakres, poprzez naprawę zniszczonych tynków, czyszczenie strumieniowe powierzchni ceglanych, uzupełnianie ubytków za pomocą kitów, odsalanie cegły, spoinowanie, jak i patynowanie murów, glazurowanie i wzmacnianie powierzchniowe cegły.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania:
Zakres zadań w ramach prac konserwatorsko – restauratorskich stargardzkiej kolegiaty
W ramach inwestycji zostaną jeszcze zrealizowane następujące prace:
- remont posadzki Kolegiaty
- iluminacja Kolegiaty wraz z terenem przykościelnym
- remont wewnętrznej instalacji elektrycznej
- instalacje zewnętrzne związane z iluminacją
- instalacje wewnętrzne w tym iluminacja wewnętrzna
- instalacja systemu sygnalizacji przeciwpożarowej
- instalacja ogrzewania
Wartość prac konserwatorskich i robót budowlanych zgodnie z umową wyniesie 17 249 956,96 zł brutto. Zakończenie realizacji projektu planowane jest do 28 kwietnia 2023 roku.
Zapraszamy do galerii ze zdjęciami obrazującymi stan robót:
Więcej na temat dotacji unijnej dedykowanej temu projektowi znajduje się na:
Fundusze Europejskie dla dziedzictwa kulturowego: spektakularny sukces firmy Najda Consulting
Relacja z podpisania umowy: