Masz świetny pomysł na własną działalność gospodarczą, prawie gotowy biznesplan i tylko brakuje ci funduszy na sfinansowanie? Sprawdź, czy możesz wykorzystać dotacje unijne! To doskonały sposób na pozyskanie finansowania dla nowo zakładanych firm. Ten rodzaj finansowania nie jest kredytem – jest formą bezzwrotnej pomocy, podlega jednak określonym obostrzeniom.
Kryteriami decydującymi o możliwości pozyskania bezzwrotnego dofinansowania na założenie działalności gospodarczej jest m.in. wiek, miejsce zamieszkania (tereny wiejskie) a także posiadanie statusu osoby bezrobotnej.
Poniżej przedstawiamy 3 możliwości pozyskania bezzwrotnej dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej.
1. Dotacje bezzwrotne na założenie działalności gospodarczej dla osób młodych – do 30 roku życia
Program POWER 2014-2020 skierowany jest do osób młodych, do 30 roku życia, które spełniają jednocześnie 3 warunki:
1. nie pracują – są bezrobotne lub bierne zawodowo;
2. nie kształcą się – mowa tutaj o trybie formalnym, stacjonarnym;
3. nie szkolą się – mowa tutaj o ponoszeniu własnych kwalifikacji na kursach pozaszkolnych.
Osoby spełniające powyższe warunki i chcące założyć własną działalność gospodarczą mogą liczyć na przyznanie jednorazowej dotacji w wysokości około 27 000,00 zł ( 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia).
Aby otrzymać takie dofinansowanie należy być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy a także złożyć odpowiedni wniosek oraz biznesplan. Główne kryteria przy ocenie wniosków to:
a) kwalifikacje i doświadczenie zawodowe;
b) działania podjęte na rzecz uruchomienia działalności – np. rozeznanie rynku;
c) profil działalności zakładanej firmy.
Gdy złożenie wniosku zakończy się sukcesem i otrzymaniem dofinansowania, należy pamiętać o tym, aby wywiązać się dokładnie z umowy. Pozyskane środki należy rozdysponować w 100% zgodnie z zakładanym biznesplanem. W innym przypadku trzeba będzie zwrócić dofinansowanie wraz z odsetkami.
Po uzyskaniu dotacji przedsiębiorca jest zobligowany do prowadzenia działalności przez 12 miesięcy. Oznacza to, że nie może zatrudnić się w innej firmie.
2. Dotacje bezzwrotne na założenie działalności gospodarczej dla osób powyżej 30 roku życia
Osoby powyżej 30 roku życia, które pragną założyć własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z Regionalnych Programów Operacyjnych. Warunki przyznawania dotacji mogą się różnić w zależności od województwa – główne zasady pozostają jednak niezmienne. Poza rejestracją w Urzędzie Pracy należy wykazać, że sytuacja zawodowa osoby ubiegającej się o tę dotację jest wyjątkowo trudna.
W województwie zachodniopomorskim dotacja ta jest realizowana z programu RPO WZ 2014-2020. To bezzwrotne dofinansowanie mogą otrzymać osoby zamieszkałe w województwie zachodniopomorskim, które nie prowadziły w ciągu ostatnich 12 miesięcy działalności gospodarczej. Pierwszeństwo w złożonych wnioskach mają osoby +50, kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jednorazowa kwota dotacji to ok. 27 000,00 zł (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia).
Główne kryteria przy ocenie wniosków:
a) okres rejestracji w PUP;
b) wykształcenie zgodne z typem planowanej działalności;
c) doświadczenie zawodowe tożsame z rodzajem planowania działalności;
d) posiadanie zaplecza lokalowego.
Także przy tym dofinansowaniu należy wywiązać się w pełni z podpisanej umowy, prowadzić działalność gospodarczą przez min. 12 miesięcy i nie podejmować w tym czasie innego zatrudnienia.
Co robić, jeśli wniosek o bezzwrotną dotację nie został zaakceptowany?
Wniosek, który nie uzyskał akceptacji za pierwszym razem, może być składany nawet kilkukrotnie. Nabory wniosków są ogłaszane na stronach Urzędów Pracy i odbywają się kilka razy do roku, w zależności od dostępności środków. Należy w tym celu na bieżąco monitorować odpowiednie portale internetowe.
Przeczytaj także o innej formie dofinansowania:
Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i odbierz do 80% dofinansowania unijnego na usługi rozwojowe
3. Dotacje bezzwrotne na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich
Jeśli mieszkasz na terenach wiejskich i planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (Poddziałanie 19.2 – Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność).
Dofinansowania udziela tutaj Lokalna Grupa Działania.
Z tego programu można starać się o premię na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości do 100 tys. złotych. Dofinansowanie to wypłacane jest w dwóch transzach: 80% po zawarciu umowy, 20 % po zrealizowaniu operacji zgodnie z biznesplanem.
Główne warunki uzyskania dofinansowania:
a) utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy (może to być osoba samozatrudniona);
b) brak działalności gospodarczej w okresie 2 lat od złożenia wniosku;
c) nie podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie;
d) całkowita wartość przedsięwzięcia biznesowego musi wynosić min. 50 tys. złotych.
Dofinansowanie można przeznaczyć między innymi na:
• zakup robót budowlanych
• zakup wyposażenia
• zakup nowych maszyn
• zakup środków transportu
Co zrobić, by skorzystać z bezzwrotnych dotacji?
Jeżeli pragniesz skorzystać z jednego z wyżej opisanych programów – skontaktuj się z nami! Po zapoznaniu się z twoimi potrzebami, sprawdzimy jak możemy Ci pomóc. Zapytania kieruj do:
Specjalista ds. projektów doradczych i szkoleniowych – Kamila Brodzińska – Kawka – tel: 572 343 930
mail: k.brodzinska@najdaconsulting.pl