Przebudowa kamienicy, w której mieści się kościół Baptystów zbliża się do końca. Budynek odzyskał dawny blask, a w środku prace wykończeniowe są na ostatnim etapie. Ten obiekt będzie wzorcowym przykładem rewitalizacji zarówno samego budynku poprzez jego remont, wystrój wnętrza oraz funkcje społeczne jakie zostały zaplanowane po oddaniu budynku do użytkowania.
W przebudowywanych pomieszczeniach powstanie między innymi:
- sala do nauki języka angielskiego – dla dzieci z biednych rodzin zajęcia będą prowadzone bezpłatnie;
- kawiarnia – z uwagi na lokalizację budynku naprzeciw bramy szczecińskiego więzienia, osoby które czekają na odwiedziny skazanych będą mogły napić się gorącej herbaty lub kawy;
- duża sala – w które będą odbywały się wydarzenia kulturalne oraz cykliczne nabożeństwa Zboru Baptystów;
- księgarnia;
- międzynarodowy kościół anglojęzyczny;
- pomieszczenia dla spotkań seniorów;
- pomieszczenia administracyjne.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
• Prace przygotowawcze
• Roboty budowlane związane z rozbudową i przebudową budynku (w tym roboty rozbiórkowe; roboty ziemne, roboty budowlane, roboty instalacyjne; prace wykończeniowe; zagospodarowanie terenu)
• Udogodnienia obiektu (dostawa i montaż urządzenia dla niepełnosprawnych oraz zakup dźwigu osobowego)
• Renowacja zabytkowej elewacji
• Renowacja zabytkowych ozdobnych detali zabytkowych
• Wyposażenie obiektu
• Promocja projektu
Budynek, w którym mieści się szczeciński Kościół Chrześcijan Baptystów posiada prawie 170 letnią historię. Kamienica, która zlokalizowana jest przy ul. Stoisława 4 została ufundowana przez członków niemieckiej wspólnoty w 1855 roku. Po wojnie w budynku wydzielono mieszkania komunalne, a z kaplicy odpłatnie korzystali wspólnie baptyści i metodyści. W 2002 roku władze miejskie zwróciły budynek baptystom. Wymagał on jednak remontu, na co środki unijne pozyskała firma Najda Consulting, która także rozlicza i zarządza projektem.
Koniec robót planowany jest na maj 2022r.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 9.3 Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich.
Otrzymane dofinansowanie wynosi 2 904 708,75 zł
Wartość projektu: 4 468 782,77 zł