21 października 2024r. uroczyście otwarto Park Etnograficzny w Niechorzu.
W uroczystości wzięli udział wójt gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski oraz poseł Jarosław Rzepa. Byli też obecni przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego, a także Henryk Gmyrek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, który jest pomysłodawcą i współtwórcą Parku Etnograficznego.
Naszą firmę reprezentował Andrzej Najda, prezes zarządu Najda Consulting.
Pomysł na wyjątkową atrakcję
Idea powstania Parku etnograficznego w Niechorzu zakłada nawiązanie do pierwowzoru jaki stanowią nieistniejące domy rybackie z Niechorza oraz rybacka osada Kępa pod Trzebiatowem. Były to budynki wybudowane w konstrukcji drewnianej (szkieletowej), charakterystycznej dla terenów Pomorza. Zastosowana w projekcie technologia jest optymalną technologią odzwierciedlającą dawne techniki budowania obiektów szkieletowych. Park etnograficzny powstał w bezpośrednim sąsiedztwie latarni morskiej w Niechorzu.
Dzięki wybudowanej infrastrukturze Stowarzyszenie Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu będzie realizowało pokazy tradycyjnych dla tego regionu, technik wypieku chleba i wędzenia ryb oraz organizacji i degustacji dań tradycyjnej kuchni na pomorzu zachodnim. W ramach Parku odbywać się będą lekcje edukacyjne, których głównym tematem będą ryby oraz dawne techniki wytwórcze np. wypiek pieczywa.
Źródło finansowania:
Projekt pod nazwą: „Wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego poprzez budowę parku etnograficznego w Niechorzu – Etap I sposobem na rozwój lokalnego rynku pracy opartego o endogeniczny potencjał gminy Rewal” otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 Działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych – odtwórstwo, rekonstrukcja obiektów i miejsc historycznych”.
Dofinansowanie: 2 495 234,90
Całkowita wartość projektu: 3 646 177,54
Do obowiązków naszej firmy należało:
- Rozliczenie projektu
- Przygotowanie wniosków o płatność
- Przygotowanie postępowań na wybór wykonawców robót i dostawców wyposażenia.
Warto wiedzieć:
W wyniku realizacji projektu powstał Park Etnograficzny – długo oczekiwana atrakcja turystyczna odwołująca się do historii nadmorskiej miejscowości. Park Etnograficzny w Niechorzu to zrekonstruowany, który odwzorowuje życie mieszkańców tego obszaru na początku XX wieku. W Parku Etnograficznym będą realizowanie zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, zorganizowanych grup dorosłych oraz organizacja imprez plenerowych takich jak:
- „Droga chleba” – zajęcia podczas których uczestnicy biorą praktyczny udział w wypieku chleba;
- „Droga ryby” – to zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy mogą dowiedzieć się w jaki sposób ryba poławiana w Morzu Bałtyckim przez lokalnych rybaków trafia na nasze stoły;
- „Spotkania z historią” – organizowane z osobowościami związanymi zawodowo m.in. z rybołówstwem na terenie woj. zachodniopomorskiego;
- Święto śledzia bałtyckiego w Niechorzu;
- Majówka w Niechorzu;
- Niedzielne, letnie spotkania z historią
Zapraszamy do odwiedzenia Parku Etnograficznego w Niechorzu, który niewątpliwie będzie pełnił ciekawą atrakcje dla turystów odpoczywających w pobliskich kurortach nadmorskich.
Oferta przygotowanie wniosków unijnych https://najdaconsulting.pl/oferta/przygotowanie-wnioskow-unijnych/
Oferta na rozliczenie projektów https://najdaconsulting.pl/oferta/zarzadzanie-projektami/
Bądź na bieżąco z ogłaszanymi konkursami na dofinansowanie projektów https://nowedotacjeunijne.eu/