W okresie od 1 grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. trwa nabór wniosków ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach działania 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
O dotację unijną mogą wnioskować przedsiębiorcy z sektora MŚP, czyli:
- mikroprzedsiębiorstwa,
- małe przedsiębiorstwa,
- średnie przedsiębiorstwa.
Nabór wniosków będzie prowadzony zgodnie ze zidentyfikowanymi Inteligentnymi Specjalizacjami Województwa Zachodniopomorskiego – to znaczy, że aplikować mogą przedsiębiorstwa realizujące inwestycję w następujących branżach:
Inteligentne Specjalizacje Województwa Zachodniopomorskiego:
Poza zakwalifikowaniem się do określonej inteligentnej specjalizacji konieczne jest również wpisanie się do określonego w „Regulaminie konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020” kodu PKD (od strony nr 8 do 12 umieszczona jest szczegółowa klasyfikacja kodów PKD). Poniżej został umieszczony link do regulaminu konkursu:
W zależności od wielkości przedsiębiorstwa wyróżnia się dwa poziomy procentowe dofinansowania – wynoszą one:
- 45% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw,
- 55% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w przypadku średnich przedsiębiorstw.
W ramach naboru została wyznaczona minimalna wartość kwalifikowalnych wydatków inwestycyjnych oraz maksymalna kwota dotacji unijnej o jaką mogą się ubiegać przedsiębiorcy.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych nie może być mniejsza niż 400 000,00 zł, natomiast maksymalna kwota przyznanej dotacji wynosi 4 000 000,00 zł.
Celem projektu inwestycyjnego powinno być wprowadzenie na rynek nowych bądź ulepszonych produktów i / lub usług.
Natomiast do wydatków kwalifikowalnych zaliczają się wydatki na:
- Zakup środków trwałych,
- Roboty budowlane np. w celu budowy hali produkcyjnej,
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych.
Głównymi załącznikami w ramach dokumentacji aplikacyjnej jest wniosek oraz biznes plan wraz z częścią ekonomiczno-finansową.
Obejmują one poza typowymi informacjami o przedsiębiorstwie również informację na temat planowanej inwestycji. Szczególnie ważne są następujące elementy m.in.:
- Innowacyjność planowanego do wprowadzenia na rynek produktu lub usługi
- Innowacyjność technologii produkcji
- Opis poziomu konkurencyjności przedsiębiorstwa
- Opis nakładów na działalność badawczo-rozwojową, tym ich wpływ na inwestycje
- Wpływ inwestycji na Społeczną Odpowiedzialność Biznesu w sferze pracowniczej, środowiskowej, biznesowej.
Powyższe aspekty wpływają na ostateczną ocenę dokumentacji aplikacyjnej i jego szansę uzyskania dotacji unijnej w ramach działania 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji.